Jak si vybrat myčku nádobí?

Jak si vybrat myčku nádobí?

Myčka nádobí se stala již standardním vybavením většiny domácností, a pokud zvažujete její koupi, určitě se vyplatí zapřemýšlet nad využitím, abyste sáhli po pro Vás nejlepším modelu.

Jestliže máte navrženou kuchyňskou linku a počítá se v ní s myčkou, určitě zvolte vestavný model. Pokud neplánujete přestavbu kuchyně a chcete si dodatečně pořídit myčku nádobí, může být alternativním řešením samostatně stojící model - umístíte ji prakticky kamkoliv, kde je přívod a odpad vody.

 

Na velikosti záleží

Prvním krokem při výběru myčky je její velikost, která se odvíjí především od počtu členů domácnosti. V zásadě se můžete setkat se třemi typy myček - nejčastější rozměr myčky je šířka 60 cm, menší modely mají šířku pouhých 45 cm a nejmenší tzv. stolní myčky kombinují šířku kolem 50-60 cm s přibližně poloviční výškou.

Velikost kupované myčky je určována především množstvím sad nádobí, které pojme. Sadou nádobí se rozumí mělký, hluboký a dezertní talíř, sklenička a hrnek společně s jednou sadou příborů (lžička, vidlička, nůž a dezertní vidlička).

Pro samostatně žijící páry bohatě dostačuje úzká (45 cm) myčka, která pojme maximálně 10 sad nádobí, takže i při 2-4 sadách nádobí bez problémů umyjete větší kusy nádobí, jako jsou hrnce či pekáče. Standardní (60 cm) myčky jsou dimenzovány až pro 15 sad nádobí a jsou vhodné pro čtyř a vícečlenné rodiny, které mají větší spotřebu nádobí. U obou typů si pohlídejte hloubku myčky, která by mohla u standardizovaných kuchyňských linek způsobit problémy.

Malá stolní myčka je vhodným řešením pro samostatně žijící osoby anebo pro kuchyňky v kancelářích, kde je spotřeba nádobí relativně malá. Jejich výhodou jsou také menší rozměry a snadnější vestavba do vyšších poloh v kuchyňské lince.

Tip: Kapacitu myčky vybírejte podle počtu členů domácnosti - dva lidé využijí myčku na maximálně 10 sad nádobí, čtyřčlenná rodina už potřebuje myčku minimálně na 12 sad nádobí.

 

Spotřeba vody a elektřiny

Důležitým parametrem pro výběr myčky je také spotřeba elektrické energie a vody - obojí se odráží v zařazení přístroje do různých energetických tříd A (nejlepší) až D (nejhorší). V případě spotřeby se s výjimkou stolních myček nesetkáte s jiným zařazením než je A+ nebo lepší.

Stejným způsobem je však značena také účinnost mytí, kde se můžete setkat s mnohem větším rozptylem. Opět zde platí jednoduché pravidlo - vyšší hodnocení = lepší výsledky. Významnou měrou do nákladů zasahuje spotřeba vody, rozdíl může být mezi dvěma modely až dvojnásobný. U nejúspornějších modelů se spotřeba vody pohybuje pod hranicí 10 litrů, běžný průměr je mezi 11-18 litry vody a ty nejméně úsporné přístroje spotřebují litrů více jak dvacet. Výběrem průměrné spotřeby rozhodně nic nezkazíte.

S provozem myčky úzce souvisí také hladina hluku - vestavné myčky jsou díky konstrukci obvykle tišší než samostatně stojící modely. Hladina hluku by neměla překročit 60 dB, což už může být značně rušivé, zvláště pokud máte obývací místnost propojenou s kuchyňským koutem. Hodnoty kolem 40-48 dB jsou ideální a myčku prakticky neuslyšíte.

Tip: Při výběru si hlídejte energetickou náročnost, spotřebu vody a také účinnost mytí. Díky písemnému značení na energetických štítcích je orientace vcelku snadná.

 

Vnitřní uspořádání a komfort

Každá myčka má jiné vnitřní uspořádání, základem jsou však dva samostatné koše - horní a spodní, které mohou být doplněny nízkým platem v horní části, určeným pro mytí příborů. V horní části zaberou příbory méně místa a jejich mytí je účinnější.

U košů hlídejte především jejich variabilitu a možnosti úpravy - minimem je vyjímatelný koš na příbory, který bývá doplněn sklopnými trny. Při jejich sklopení umístíte na dno bez problémů i větší kusy nádobí, jako jsou hrnce a mísy, naopak vyklopené trny poslouží jako držáky talířů anebo skleniček.

U horního koše je variabilita ještě větší. Vhodné je vybírat modely s výškově stavitelným košem - buďto je třeba jej vyjmout a následně zasunout do nižší/vyšší drážky anebo je k dispozici páka s pojistkou pro nastavení výšky. Také v horním koši můžete najít sklopné trny a především pak sklopné bočnice - vhodné jsou pro menší hrníčky případně naběračky, kleště apod. Při sklopení zase vytvoříte dostatečný prostor pro vyšší sklenice či hrnky.

Tip: Vnitřní uspořádání vybírejte podle skladby Vašeho nádobí. Více větších kusů bude potřebovat volnou plochu, naopak pro množství talířů a skleniček využijete spíše sklopné trny.

 

Doplňkové funkce

Nezbytnou funkcí prakticky každého modelu je tzv. Aqua-stop, zajišťující ochranu myčky před přetečením. Standardem se stal také odložený start myčky, který si můžete nastavit po hodinách či půlhodinách, podobně jako u pračky.

V případě, že máte větší myčku, než zatím využijete, je praktickým pomocníkem volba poloviční náplně. Nejčastěji používaným programem bude automatické mytí, které si zjistí míru zašpinění nádobí a podle toho nastaví ideální teplotu a intenzitu mytí a následného sušení. Přesto je dobré zkontrolovat si dostupné programy - v průběhu času určitě využijete intenzivní mytí velmi špinavého nádobí, anebo naopak program pouze pro opláchnutí mírně ušpiněného nádobí.

Ovládání myčky je obvykle umístěno v horní části dvířek (volně stojící i vestavné modely) anebo v horní hraně dvířek (vestavné modely) - druhá možnost je praktičtější pro domácnosti s dětmi, jelikož jsou veškerá tlačítka při mytí skryta.

Tip: Na co se zaměřit při výběru myčky nádobí

  • Nejprve vybírejte typ spotřebiče - vestavný nebo volně stojící
  • Dalším parametrem je šířka myčky a také její kapacita - pro dvojčlennou domácnost stačí myčka do 10 sad nádobí, vícečlenná rodina potřebuje minimálně 12 sad
  • Spotřeba energie je u myček velmi podobná, zaměřte se však na třídu účinnosti mytí a na spotřebu vody, kde jsou větší rozdíly
  • Důležitá je možnost přizpůsobení vnitřního uspořádání, které by mělo odpovídat složení Vašeho nádobí

Pokračujte výběrem vhodné kategorie:

Myčky nádobí
Myčky nádobí šířka 45 cm
Myčky nádobí šířka 60 cm